Serbskie Ateny, czyli Nowy Sad

Serbowie czasem nazywają je Serbskimi Atenami, co niewątpliwie brzmi intrygująco. Miasto jest wielokulturowe, mieszkają tu również Węgrzy i Rusini. W XIX wieku właśnie tu znajdowała się stolica serbskiej kultury – w tym czasie mieszkało tutaj wielu serbskich pisarzy, poetów, publicystów i prawników. Z Nowym Sadem związani byli Vuk Karadžić, Mika Antić i Đura Jakšić. Także tu powstał pierwszy najstarszy profesjonalny teatr wśród słowian południowych – Serbski Teatr Narodowy – założony w 1861 roku. Po Belgradzie to druga stolica kulturalna kraju. Od 2000 roku gospodarz jednego z większych festiwali w Europie – EXIT. Co roku miasto wita coraz liczniejszą grupę turystów. Europejska Stolica Kultury 2021.

Największe atrakcje turystyczne

Nowy Sad leżący w północnej Serbii i pełniący funkcję stolicy autonomicznego regiony Wojwodiny jest coraz częstszym celem podróżniczym wśród turystów. Co roku ściągają tu wielbiciele dobrej muzyki z całego świata, aby być częścią festiwalu EXIT. W ogóle należy powiedzieć, że jest to miasto młodych ludzi, muzyki, zabawy i wspaniałego życia nocnego.

Twierdza Petrovaradin

Nazywana Gibraltarem na Dunaju. Twierdza Petrovaradin jest symbolem miasta i pochodzi z czasów średniowiecza, ale to Austro-Węgry nadały jej dzisiejszy wygląd.

Dziś jest to centrum sztuki, odbywa się tu festiwal EXIT, a tutejsze podziemia intrygują turystów z różnych stron świata. Znajdują się tu muzea, galerie, kawiarnie kluby muzyczne.

Poszukiwacze punktów widokowych powinni koniecznie tutaj się zjawić, ponieważ z tego miejsca jest jeden z najlepszych widoków na miasto i okolicę.

Plac Wolności i Pomnik Svetozara Mileticia

Jest to główny plac miejski w Nowym Sadzie. Znajdziemy tu dosłownie wszystko: urzędy administracyjne miasta, punkty handlowe, kościół, kawiarnie, restauracje.

Plac Wolności otoczony jest pięknymi budynkami, tj.Ratusz, Dom Finansów (budynek Banku Vojvođanska Bank), rzymskokatolicki kościół Imienia Maryi, Pałac Tanurdžića czy Hotel Vojvodina.

W samym jego centrum znajduje się pomnik Svetozara Mileticia, starego burmistrza miasta i przywódcy politycznego Serbów w Wojwodinie.

Plac jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i spotkań, a także świętowania ważnych wydarzeń w mieście. Bez wątpienia miejsce urokliwe.

Sobór Świętego Jerzego

Wśród mieszkańców miasta znana jako Saborna crkva, czyli „kościół katedralny”. Jest to katedra eparchii backiej Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w Nowym Sadzie.

Budowa świątyni, którą dziś możemy podziwiać została ukończona w 1905 roku. Warto odnotować od razu, że wzniesiono ją na runach starego kościoła zbudowanego w 1734 roku i zniszczonego w 1849 roku.

Katedra jest poświęcona świętemu Jerzemu. We wnętrzu znajdują się 33 ikony, historyczne obrazy nad oboma chórami, a także dwie duże ikony tronowe namalowane przez znanego akademika Paję Jovanovića, które są uważane za jego najlepsze dzieła kościelne. Malowidła ścienne wykonał Stevan Aleksić. Jest to jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Nowym Sadzie.

Katedra NMP

Ten rzymskokatolicki kościół parafialny w Nowym Sadzie poświęcony jest świętemu imieniu Maryi. Jest to największy kościół w mieście, znajduje się w jego centrum, na Trg Slobode (na Placu Wolności).

Uważany za jest zarówno za architektoniczne arcydzieło, jak i najważniejsze katolickie miejsce kultu w Nowym Sadzie. Doceniany przede wszystkim za projekt fasady, a także za kolekcję pięknych ołtarzy i okien.

Park Narodowy Fruška Gora

Około 20 km od centrum miasta znajduje się Park Narodowy Fruška Gora. Znajduje się tu tzw. „serbska góra Athos” z 17 chrześcijańskimi klasztorami prawosławnymi, z których najstarsze pochodzą z XV wieku. Należą do nich: Beočin, Bešenovo, Divša, Grgeteg, Jazak, Krušedol, Kuveždin, Mala Remeta, Novo Hopowo, Privina Glava, Petkovica, Rakovac, Staro Hopovo, Šišatovac, Velika Remeta, Vrdnik-Ravanica.

Jest to także miejsce, w którym można podziwiać piękną przyrodę i cieszyć się bliskością z nią. Znajduje się tu wiele szlaków pieszych i rowerowych.