Serbia, ściągawka dla turysty

Wakacje w Serbii mogą być przygodą życia. Serbowie są niesamowitym narodem. Jeśli tylko trochę się otworzysz na miejscowych i wyjedziesz poza duże ośrodki miejskie, na pewno przekonasz się na własnej skórze, że to gościnny, towarzyski i niezwykle sympatyczny naród. A Serbia choć nie ma dostępu do morza oferuje naprawdę wiele – niezdeptane szlaki górskie, wiele urokliwych i sielskich scenerii, spektakularny kanion Uvac i mający jedyną w swoim rodzaju atmosferę Belgrad. Zanim jednak wyruszysz w podróż warto trochę się przygotować.

Kilka podstawowych faktów

  • Nazwa: Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија, Republika Srbija; Србија, Srbija

  • Data powstania: 5 czerwca 2006 roku – wcześniej republika związkowa Federacyjnej Republiki Jugosławii (1992–2003) oraz Serbii i Czarnogóry (2003–2006)

  • Stolica: Belgrad

  • Waluta: dinar serbski

  • Sąsiedzi: Węgry, Rumunia, Bułgaria, Macedonia Północna, Albania, Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo, którego niepodległości nie uznaje jednak Serbia

  • Podział administracyjny: 17 okręgów (Serbia Centralna), okręg stołeczny oraz prowincja autonomiczna Wojwodina

  • Dominująca religia: prawosławie

  • Kod telefoniczny +381

M jak meldunek

W Serbii obowiązuje meldunek obcokrajowców. Nie traktuj tej sprawy tak: może mi się uda i nikt mnie o to nie zapyta. Po przekroczeniu granicy masz 24 godziny na zarejestrowanie tego faktu na policji. W przypadku oficjalnych miejsc noclegowych takich jak: hotele czy hostele zajmuje się tym personel, ale wybierając opcję noclegów u osób prywatnych obowiązek ten spoczywa na waszych barkach.

C jak cyrylica

Po przyjechaniu do Serbii szybko uświadomicie sobie, że macie tu do czynienia z dwoma alfabetami. Niezależnie od tego czy będziecie znajdowali się na drodze, czy też w restauracji przed waszymi oczami pojawi się alfabet łaciński i cyrylica, która może wydawać się nieco skomplikowana, szczególnie dla kogoś, kto widzi ją po raz pierwszy.

D jak dinar serbski

Pierwsze użycie dinara datuje się na 1214 rok. Na awersie banknotu o wartości 100 dinarów serbskich zobaczymy postać Nikoli Tesli. A na rewersie szczegół z elektromagnetycznego silnika indukcyjnego Tesli.

Dinar serbski dzieli się na 100 para. Banknoty mają nominały: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 dinarów. Monety: 1, 2, 5, 10, 20 dinarów

Kwestia Kosowa

Temat „Kosowa” jest wciąż dość drażliwy, najlepiej nie poruszać tego tematu, chyba że miejscowi sami zaczną z wami o tym rozmawiać.

Tutaj warto wziąć sobie do serca pewną sugestię. Serbia nie uznaje granicy z Kosowem. Stąd jeśli chcesz odwiedzić kraj na południu, najpierw przyjedź tutaj i dopiero później pojedź dalej.

Rozmowy o polityce

Nie wspominaj o wojnie, ani o polityce. Należy pamiętać, że większość ludzi, z którymi będziesz rozmawiać, a zwłaszcza w Belgradzie, przeżyła traumę ostatnich wojen.

Wojna się skończyła i trwa już od dawna

Nie każdy z nas musi posiadać wiedzę na temat wszystkiego, ale życie w przekonaniu, że w Serbii wciąż trwa wojna świadczy o kimś niezbyt dobrze, co więcej, pokazuje ignoranctwo takiego człowieka.

Współczesna Serbia jest bezpiecznym miejscem dla turysty. Jak wszędzie, tak i tutaj twoim zmartwieniem mogą być kieszonkowcy.

Być palaczem w Serbii

Powiedzieć, że Serbowie palą, byłoby kłamstwem. Oni tutaj dosłownie kopcą. Nadużywanie papierosów jest standardem więc dla osób, które nie znoszą ich zapachu może być to mały problem.

K jak kawa

Podróżując po Serbii przekonacie się, że mieszkańcy tego urokliwego kraju mają wspaniałą kulturę picia kawy. Siada się do niej na mieście i w domu z każdej okazji – aby pogadać z kuzynem, w trakcie dyskusji ze znajomymi czy podczas pełnych pasji rozmów o książkach.

Niezależnie od tego czy jest do kawa domowa, turecka czy espresu Serbowie z wielką pasją ją piją. Zresztą trudno tu znaleźć herbatę, co świadczy o tym, jaki status ma tu kawa.

Poza tym wszyscy wielbiciele kawy poczują się tu jak w raju. Na terenie Serbii znaleźć można bardzo dużo maleńkich, średnich i dużych kawiarni, w których o każdej porze dnia przesiadują miejscowi.

R jak rakija

To narodowy alkohol Serbów. Najpopularniejsza jego odmiana wytwarzana jest ze śliwak – taka rakija jest najmocniejsza, najintensywniejsza i najtańsza. Ale robi się je także z winogron, pigwy, gruszki, moreli lub brzoskwiń. Niektóre z nich w finalnym etapie mieszane są z ziołami, miodem, wiśniami czy orzechami.

Jeśli w trakcie pobytu w tym kraju ktoś z miejscowych poczęstuje cię rakiją, nie odmawiaj. To gest wyrażający gościnność Serbów i warto okazać im szacunek nawet tylko maczając usta w alkoholu.

Jedz i pij lokalnie

Serbia może poszczycić się imponującym sektorem żywności i napojów. W kraju jest bardzo duża liczba barów i kawiarni. Co więcej, ceny w tych miejscach tworzonych przez społeczność lokalną są przystępne. Siadając przy stoliku w jednym z nich wspierasz lokalnych mieszkańców.

M jak mięsożercy

Choć kłamstwem byłoby powiedzieć, że w kuchni serbskiej nie ma warzyw i owoców, ale faktem jest, że króluje tu mięso. Jest to raj dla mięsożerców. Pljeskavica to serbski hamburger, taki lokalny fast food. Ale opcji masz o wiele więcej!

Towarzyscy ludzie

Serbowie są niezwykle towarzyskim narodem. Kochają spotykać się z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Lubią świętować, radować się i dzielić się swoim szczęściem z innymi ludźmi. Podróżując po tym kraju warto dać się zaprosić miejscowym i zobaczyć jak biesiaduje się w Serbii.

Oszałamiająca natura

Na koniec coś, co sprawi, że wiele i wielu z was odnajdzie harmonię, poczuje ten wewnętrzny stan dobrostanu i odzyska radość dziecka. O czym mowa? Serbia to malownicze doliny, urokliwie wijące się rzeki, góry i wąwozy, które warte są zobaczenia ich na własne oczy.