Niezbędnik turysty: Serbia

Na mapie Bałkanów Serbia wciąż nie jest topowym kierunkiem wśród turystów z Polski, ale kraj ten naprawdę urzeka gościnnością i otwartością mieszkańców oraz wieloma pięknymi miejscami, w których można zrelaksować się w pełnym tego słowa znaczeniu. Warto podkreślić, że tutejsze górskie szlaki nie są zdeptane przez wędrowców z różnych stron świata, jest tu wiele atrakcji rangi kulturowej i historycznej, do tego wszystkiego na dokładkę mamy smaczne jedzenie i jedyną w swoim rodzaju kulturę picia kawy. Zanim jednak wyruszymy do Serbii, poświęćmy trochę czasu na przygotowania!

Polskie placówki dyplomatyczne na terenie Serbii

Zacznijmy od podstawowej kwestii, mianowicie od tego, że wyjmujemy mały notes lub bierzemy do ręki telefon i zapisujemy adres oraz wszystkie numery i e-maile kontaktowe do polskiej ambasady w Serbii. Oczywiście chcemy przeżyć wspaniałe chwile i wiele przygód, które będą towarzyszyły nam w postaci wspomnień przez wiele lat, warto dmuchać na zimne i być przygotowanym na każdą okoliczność.

Adres:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie

ul. Kneza Milosa 38

11 000 Belgrad

Telefon: (+381) 11 20 65 301

Wydział Konsularny: (+381) 11 20 65 314

W nagłych wypadkach: (+381) 63 64 39 42

Faks: (+381) 361 75 76

belgrad.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Pobyt obywatela RP w Serbii

Jako obywatele Polski do Serbii możemy wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Nie są wymagane od wizy na pobyt do 90 dni w ciągu pół roku.

Pamiętajmy, że opiekunowie, którzy nie są rodzicami a podróżują z dziećmi, powinni posiadać przy sobie zgody potwierdzone notarialne od obojga rodziców. Co więcej, nawet jeśli z dzieckiem podróżuje tylko jeden rodzic, powinien mieć on przy sobie zgodę drugiego z rodziców.

W przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów tj. paszport czy dowód osobisty od razu udajemy się na najbliższy posterunek policji i powiadamiamy o zaistniałej sytuacji. Co ważne, nawet jeśli później je odzyskamy nie uprawniają one do przekroczenia granicy, ponieważ są wpisane na listę dokumentów utraconych Interpolu.

Meldunek w Serbii

Tak, nie zapominajmy o tym, że w Serbii obowiązuje meldunek! Wjeżdżając do kraju mamy 24 godziny na to, aby zameldować się. W przypadku kontroli służby sumiennie egzekwują zaniedbanie tego obowiązku.

Ważne telefony

W notesie lub w telefonie na czas podróży zanotuj także ważne telefony, tj.:

Policja:192,

Straż Pożarna: 193,

Pogotowie Ratunkowe: 194

Lokalna waluta

Na terenie Serbii będziesz potrzebował dinarów serbskich. Banknoty występujące w obiegu mają nominały: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 dinarów. Z kolei monety: 1, 2, 5, 10, 20 dinarów.

Radzimy zabrać ze sobą euro. Jest tu wiele kantorów i banków, w których bez problemu wymienisz walutę na lokalna.

Pamiętaj, że naprawdę nieliczne placówki wymieniają polskie złote! Nie zdziw się także jeśli przy wymianie pieniędzy zostaniesz poproszony o okazanie dowodu tożsamości.

Ubezpieczenie w Serbii

Przede wszystkim myśląc o wyjeździe do Serbii nie musisz się martwić o jakieś obligatoryjne szczepienia ochronne.

Pamiętać jednak leży, że w lipcu i sierpniu, kiedy jest tu naprawdę gorąco wzrasta zagrożenie wirusem gorączki Zachodniego Nilu, który przenoszą komary. Zaleca się więc stowowanie repelentów i zakrywanie ciała.

Co do opieki medycznej. Turystom z Polski w nagłych wypadkach udziela się świadczeń medycznych bezpłatnie na podstawie polskiego paszportu lub dowodu osobistego oraz dowodu ubezpieczenia społecznego w Polsce, np. karty EKUZ.

Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi ok. 50 euro.

Z kolei aptek tu nie brakuje, dodatkowo są one dobrze zaopatrzone.

Przed wyjazdem zaleca się wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na wszelkie aktywności, które będziemy chcieli wykonywać w trakcie przyjazdu do Serbii (wspinaczka, rafting), a także wnikliwie zapoznać się z paragrafami mówiącymi o kosztach leczenia szpitalnego i kosztach transportu chorego do Polski. W razie ekstremalnie złej sytuacji kwoty ubezpieczenia dotyczące tych kwestii będą naprawdę dla nas znaczące.

Informacje dla kierowców

Przyjeżdżasz do Serbii samochodem lub masz ochotę wypożyczyć auto na miejscu? Warto mieć świadomość, że:

 • obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce obejmuje również terytorium Serbii,

 • kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Polsce nie muszą posiadać Zielonej Karty w Serbii,

 • zaleca się posiadanie polisy auto-casco oraz europejskiego druku wspólnego zgłoszenia szkody (najlepiej w języku angielskim, do pobrania na stronie ambasady RP),

 • wjazd i użytkowanie na terytorium Serbii pojazdów kierowanych przez osoby nie będące właścicielami pojazdów wymaga przedstawienia upoważnienia do użytkowania pojazdu od właściciela w języku serbskim lub angielskim. Z kolei jeśli użytkownikiem jest pracownik firmy, która korzysta z pojazdu w leasingu, wymagane są dwa upoważnienia: od firmy zatrudniającej i firmy leasingowej,

 • na drogach warto wykazać się ostrożnością ze względu na dziury czy bezpańskie psy,

 • autostrady są płatne w miejscowej walucie lub w euro (ambasada RP podkreśla, że należy domagać się paragonu i zachować go aż do zjazdu z autostrady),

 • czasem można się spotkać z próbami wyłudzania zawyżonych stawek za usługi i cen za części zamienne przez prywatną pomoc drogową i właścicieli warsztatów samochodowych,

 • na przejściach granicznych z Kosowem prowadzona jest rygorystyczna kontrola paszportowo-celna (pamiętajmy też, że w Kosowie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej). Wjeżdżając do Serbii z Kosowa lepiej legitymować się polskim dowodem tożsamości (można liczyć się z opcją przekierowowania na posterunek graniczny Macedonia-Serbia) lub najpierw wjechać do Serbii, wbić pieczątkę w paszport i w drodze powrotnej być zabezpieczonym na ewentualne problemy – przypomnijmy, że Serbia nie uznaje niezależności Kosowa,

 • przez cały rok obowiązuje to jazda z włączonymi światłami mijania,

 • w wyposażeniu samochodu powinna znajdować się kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera auta,

 • obowiązuje tu zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu,

bezwzględny nakaz przestrzegania zasad parkowania (zwłaszcza w Belgradzie i innych większych miastach).

Bezpieczeństwo

Zacznijmy od obalenia stereotypów – jeśli gdzieś z tyłu głowy kołaczą ci się myśli, że wciąż trwa tu wojna i jest niebezpiecznie, wiedź, że te czasy już dawno minęły. Warto tu przyjechać, ponieważ Serbia nie jest jeszcze oblegana przez masowy ruch turystyczny, co na pewno dla wielu podróżników stanowi ogromny walor tego kraju.

W Serbii obowiązuje obecnie niski (najniższy w 3-stopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest – zdaniem władz miejscowych, niskie, choć realne.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest stosunkowo niewielkie. Polska ambasada podkreśla, że należy zachować szczególną ostrożność podczas postojów na parkingach przydrożnych i na stacjach benzynowych, a także w strefach przygranicznych.

Buszując po lokalnych targach, udając się na wystawy czy korzystając z tutejszych dworców należy także być czujnym i uważać na kieszonkowców.

W okresie letnim działa tu specjalna antykorupcyjna linia telefoniczna dla cudzoziemców, którzy spotkali się z korupcją wśród funkcjonariuszy policji i chcą to zgłosić: +381 11 36 100 18.

Przydatne zwroty podczas podróżowania po Serbii

Zawsze polecamy też przed podróżą liznąć języka państwa, do którego wyjeżdżacie. Zapoznanie się z podstawowymi zwrotami pomoże wam w trakcie podróży zjednać sympatię miejscowych i okazać im szacunek. Oto kilka podstawowych słówek do wykorzystania w trakcie podróży po Serbii.

Dzień dobry – dobro jutro /dobar dan (po 10 rano)

Do widzenia – Do viđenja

Nie mówię/słabo mówię po… – Ne pričam/slabo pričam na…

Dziękuję /dziękuję bardzo – Hvala/hvala puno

Nie rozumiem – Ne razumem

Jak Pani /Panu na imię? – Kako se zovete?

Mam na imię – Zovem Se

Jak dojechać do? – Kako doći do…?