Na wieczną pamiątkę, czyli co warto kupić w Serbii?

Serbia leżąca na Bałkanach to państwo na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu mające w sobie jakiś rodzaj niewiarygodnej energii sprawiającej, że wiele osób, które ją raz odwiedzi, wraca. Niewątpliwie jest to zasługa samych mieszkańców tego kraju – niezwykle towarzyskich, otwartych i z radością służących swoją wiedzą i pomocą. Poza tym to państwo, które wciąż czeka na „odkrycie” – jest tu wiele miejsc wartych odwiedzenia, od gór, przez fenomenalny kanion Uvac, aż po na pierwszy rzut okiem niezbyt urodziwy Belgrad. A co warto przywieźć jako pamiątkę z Serbii? Przedstawiamy kilka naszych propozycji!

Rakija

Podróżując po Serbii nie sposób się z nią nie zetknąć. Jest to rodzaj brandy, którą wytwarza się z owoców, ale najczęstszą jej odmianą jest tak wykonywana ze śliwek.

To mocny trunek zawierający 40% alkoholu, ale przygotowywana w zaciszu domowym przez Serbów może być o wiele mocniejsza. Choć kupimy ją praktycznie w większości sklepów z pamiątkami, sklepach alkoholowych i supermarketach polecamy zaopatrzyć się w nią od kogoś, kto robi ją na swoje potrzeby – ten wariant jest najlepszy i najbardziej polecany.

Čokanji

Ten rodzaj pamiątki jest powiązany z pierwsza nasza propozycją, mianowicie rakiją. Čokanj to szklana butelka służąca do przechowywania napojów, głównie alkoholowych. Ma specyficzny kształt – na dole jest szeroka, zwęża się w górę i poznacie ją po typowej długiej i bardzo wąskiej szyi.

Lalki w tradycyjnych serbskich strojach

Idealne na prezent dla dziecka czy kolekcjonera zabawek z różnych części Europy i świata. To, co jest najfajniejszego w nich, to, to, że są one ubrane w tradycyjne serbskie stroje. Robią wrażenie nawet na osobach, które trzymają się z dala od lalek! Są piękne i naprawdę godnie prezentują się jako pamiątka czy prezent dla kogoś bliskiego.

Mają różne formy, niektóre są wykonane z porcelany, podczas gdy inne z tworzywa sztucznego.

Serbskie wełniane skarpety

W dawnym czasach były częścią tradycyjnych strojów serbskich. Dziś to fajny pomysł na prezent z podróży dla kogoś bliskiego. Oczywiście warto zakupić parę dla siebie!

Są ciepłe, wygodne, a do tego ładne. Doskonale też sprawdzą się na długie zimowe wieczory, kiedy w zaciszu domu siedzi się z książką w ręku i gorącym kakao lub czekoladą. Wykonane z wysokiej jakości wełny naprawdę dają ciepło.

Warto jeszcze dodać, że w Serbii można spotkać się z kilkoma ich stylami – są te na kostkę, wysokie, na łydkę. A ty, który wariant wybierasz dla siebie?

Ręcznie haftowane obrusy

Kochasz motywy ludowe i lubisz się w tradycyjnych rzeczach? To idealna pamiątka dla ciebie. Doskonale sprawdzi się tez jako upominek dla kogoś bliskiego.

Dawniej można było je zobaczyć w praktycznie każdym domu. Ręcznie haftowane zdobiły stoły i półki serbskich domostw.

Choć można pomyśleć, że to pamiątka w staroświeckim stylu są naprawdę ładne.

Opanci

Kolejny typowo tradycyjny prezent z Serbii. Opanci to chłopskie buty. Wykonane są ze skóry ze sznurowadłami i charakterystycznym zawijasem z przodu.

Choć współcześnie mało kto zakłada je na nogi jako pamiątka będą oryginalnym i ciekawym pomysłem, szczególnie dla tych osób, które lubią rzeczy typowo tradycyjne i związane z historią i kulturą danego kraju.

Pamiątki z Tito

Josip Broz Tito był prezydentem Jugosławii. Nawet jeśli nie znacie wielu detali i ciekawostek dotyczących jego życia, na pewno słyszeliście o tym człowieku. A podczas podróży po Serbii na pewno wielokrotnie spotkacie się z pamiątkami związanymi z tym człowiekiem.

Magnesy, koszulki z nadrukiem, długopisy, kubki, a nawet popiersia z brązu – wariacji pamiątek z podobizną Tito znajdziecie tu bez liku.

Serce Licitar

To nic innego jak ciastko w kształcie serca w dużej mierze przeznaczone do celów dekoracyjnych.

Wykonuje się je ze specjalnego ciasta z mąki i miodu. Najbardziej charakterystyczne są te w kolorze czerwonym z różnymi ozdobami i charakterystycznym małym lustreczekiem pośrodku nich.

Ajvar

Ten rodzaj smarowidła wytwarza się z czerwonej papryki, bakłażanów, czosnku i przypraw. Można powiedzieć, że robi za przystawkę lub po prostu używa się go do posmarowania kawałka chleba. Dawniej przygotowywało się go na miesiące zimowe, kiedy brakowało świeżych warzyw, współcześnie można go dostać niemal o każdej porze roku.

Pysznie smakuje i jest jedną z tych rzeczy, która obowiązkowo gości na stołach mieszkańców Serbii.