Must See: Serbia

Serbia jest wspaniała pod wieloma względami. Przede wszystkim to ludzie – niesamowicie otwarci, towarzyscy, mili i pomocni. Poza tym to kraj, w którym czeka na nas odkrycie długiej i bogatej spuścizny kulturowej i historycznej. Jest tu wiele miejsc, w których można odpocząć, odzyskać równowagę w życiu i przy tym cieszyć się bliskością natury, a także takich z rodzaju tych spektakularnych, jak Kanion Uvac. Oczywiście w trakcie podróży grzechem byłoby pominąć Belgrad, miasto szczególne z różnych względów. Do tego to państwo niezliczonych kawiarni i barów, w których za niewielkie pieniądze można delektować się pyszną kawą i zjeść coś naprawdę smacznego.

Belgrad

Miasto ma niesamowicie malownicze, aby nie powiedzieć spektakularne położenie – w zakolu rzek Dunaju i Sawy. Choć dziś to spokojne miejsce, w którym odbywa się wiele festiwali muzycznych, filmowych, piwnych, a także targi książki, w przeszłości było świadkiem wielu niszczycielskich działań – wojen i pożarów.

Jednym z najbardziej popularnych zabytków jest robiący ogromne wrażenie. Kalemegdan, czyli fortyfikacje wzniesione za czasów celtyckich. To właśnie tutaj znajdziecie jedne z najlepszych punktów widokowych na miasto.

Niezależnie od tego czy jesteście, czy też i nie fanami muzeów będąc w Belgradzie warto zajrzeć do Muzeum Narodowego czy tego poświęconego postaci dziś na nowo odkrywanego i przypominanego wynalazcy Nikoli Tesli.

Do tego obowiązkowo należy usiąść w jednej z tutejszych kawiarni, nic lepiej nie pozwoli nam wczuć się w klimat Belgradu.

Park Narodowy Tara

Pokusimy się o śmiałe stwierdzenie, że aby zobaczyć naprawdę spektakularne widoki nie trzeba wyjeżdżać na inny kontynent, a zawitać na Bałkany, do Serbii. W Parku Narodowym Tara skrywają się góry i wąwozy, które sprawiają, że je widząc rozumiemy słowa „życia nie mierzy się ilością oddechów, a ilością chwil zapierających dech w piersiach” (Maya Angelou).

Oprócz widoków i pięknych lasów należy byś świadomym, że żyje tu wiele zwierząt, w tym niedźwiedzie czy kozice.

Za jedną z najbardziej interesujących atrakcji uchodzi dom nad rzeką Driną – Kućica na Drini. Każdy, kto kiedykolwiek przeglądał zdjęcia Serbii na pewno natknął się na fotografię z nim. Jest to drewniana chatka rybacka, która zdaje się, że niepewnie twki na skale pośrodku rzeki.

Zlatibor

Położony w zachodniej części Serbii, w Alpach Dynarskich, przyciąga turystów swoją malowniczością – ogromne łąki, stare wioski i te malownicze scenerie górskie wokół sprawiają, że można się tu na chwilę zapomnieć. Do tego właśnie tu znajdziecie dwie inne atrakcje tego kraju, mianowicie Mokrą Górę i Küstendorf.

Do tego znane miejsce zimą na narty, ośrodek narciarski znajduje się w Torniku, najwyższym szczycie masywu Zlatibor.

Klasztor Studenica

Miejsce stworzone do tego, aby się nim zachwycać – wokół zieleń i ten biały marmur! Naprawdę robi to wrażenie. A XII-wieczny klasztor najbardziej znany jest za sprawą wysokiej rangi fresków z XIII i XIV wieku, a także obrazów i innych dekoracji.

Mówi się o nim, że jest to matka wszystkich serbskich klasztorów prawosławnych, a także najbogatszy klasztor kraju.

Park Narodowy Djerdap

Na terenie około 115 km rozciągają się cztery wąwozy w pobliżu imponującej fortecy Golubac. Głównym wąwozem jest Djerdap nazywany Żelazną Bramą, chodzi tu o przełomowy odcinek Dunaju, który odzwierciedla Karpaty i Góry Wschodnioserbskie.

Na terenie innego wąwozu, tego o nazwie Gospodin vit znajduje się jedna z najgłębszych rzek na świecie.

Jest jednym z najczęściej odwiedzanych obszarów w Serbii, szczególnie dzięki jezioru utworzonemu przez elektrownię wodną.

Znajduje się tu wiele godnych przejścia szlaków, co jednak ważne, na wejście na tutejsze ścieżki trzeba mieć zezwolenie, a samo wejście odbywa się ze strażnikiem parku.

Kopaonik

Ta najwyższa góra Serbii przez cały rok oferuje wiele wszystkim osobom, które postanawiają przybyć na spotkanie z nią. Zimą miejsce to przemienia się w najbardziej popularny i główny ośrodek narciarski kraju. Z kolei w porze letniej to znakomite miejsce na wędrówki.

Występują tu również wyjątkowe formacje skalne, gorące źródła, gejzery i wodospady.

Đavolja Varoš (Miasto Diabła)

Właśnie za sprawą erozji powstała jedna z najbardziej majestatycznych i intrygujących formacji skalnych w tym kraju. Mowa o Mieście Diabła – składa się na nie ponad 200 niesamowitych form sklanych.

Nazwa tego miejsca wzięła się od samych form skalnych. Legenda mówi, że diabeł postanowił przygotować ślub brata ze siostrą, ale siła wyższa postanowiła się temu sprzeciwić i zamieniła cały orszak weselny w skały. Niezależnie od tego jak zapatrujecie się na opowieść o powstaniu Miasta Diabła, niewątpliwie miejsce to intryguje.

Fruška Gora

Przy granicy z Chorwacją znajduje się coś, co określa się tu klejnotem Serbii. Właśnie na tym terenie znajduje się chroniony obszar Parku Narodowego Fruška Gora. Walory przyrodnicze i historyczne sprawiają, że miejsce to jest ważnym punktem na mapie podróży wielu turystów poznających ten kraj. Za największą atrakcję regionu uważa się prawosławne klasztoru.

Wielbiciele winogron i wina będą wniebowzięci, znajduje się tu wiele winnic i winiarni. Do tego poczują się tu jak w raju amatorzy wędrówek pieszych, leniwego spacerowania, a także osoby kochające się wspinać.

Sokobanja

Miasto uzdrowiskowe z publiczną łaźnią turecką z XVII wieku. Do tego można zaczerpnąć tu rześkiego powietrza bez zanieczyszczeń. Miejsce jest malownicze, a z jego prozdrowotnych właściwości korzystało i wciąż korzysta wiele sławnych ludzi. Warto wspomnieć chociażby o tym, że często w okresie letnim gościł tu noblista Ivo Andric.

Lepenski Vir

W rejonie Żelaznej Bramy znajdują się jedne z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na Półwyspie Bałkańskim. Odkryte w latach 60. XX wieku. Jego początki datowane są na 9 000 do 6 000 lat p.n.e.

Podziwiać możemy tu zachowane budynki i rzeźby, z których wiele zawiera motywy rybne, a także kamienie rzeczne, o których mówi się, że reprezentują starożytnych bogów.

Odkryto tutaj unikalne i ogromne rzeźby kamienne w formie głów ludzkich. Styl ich nie ma żadnych analogii z zabytkami z okresu mezolitycznego, z terenu Europy i Bliskiego Wschodu.

Nowy Sad

Stolica Wojwodiny i drugie co do wielkości miasto Serbii nazywane jest przez mieszkańców tego kraju serbskimi Atenami. Największym magnesem na turystów jest twierdza Petrovaradin pochodząca z XVII wieku – będąca zresztą świetnym punktem widokowym nie tylko na Nowy Sad, ale i całą okolicę.

Na Starym Mieście znaleźć można wiele zabytków, które będą atrakcją na wielbicieli historii i sztuki – od muzeów, pomników, aż po galerie sztuki i tutejsze kawiarnie.

Warto odnotować, że właśnie tu powstał pierwszy profesjonalny teatr Słowian. Ponadto co roku miasto jest gospodarzem festiwalu muzycznego EXIT.