Belgrad – miasto, które fascynuje i zmusza do refleksji

Trudno szukać drugiej stolicy, która ma tak niesamowite i piękne położenie. Wystarczy wdrapać się na wzgórze, na którym znajduje się twierdza Kalemegdan, aby z lotu ptaka spojrzeć na zakole rzek Sawy i Dunaju – widok naprawdę chwyta za serce, a miejscówka jest jedną z najfantastyczniejszych w mieście. Ale Belgrad ma za sobą długą, bogatą i pełną ran, zadrapań i siniaków historię. To właśnie ślady po przeszłości i wojnie, które aktualnie są swego rodzaju mapą, po której porusza się wielu turystów – nadają specyficzny klimat temu miastu. Poza tym rytm życia mieszkańców Belgradu, ich kultura picia kawy i ilość miejsc, w których można zjeść całkiem niedrogo i smacznie podbija serca wielu osób. Co zresztą ma swoje przełożenie w tym, że kto tu przybył choć raz, chce wrócić. Może być zadziwiające chociażby z tego powodu, że stolica Serbii nie ma „klasycznej” urody… Zresztą przekonacie się o tym już niebawem sami!

Witajcie w Belgradzie!

Serbska nazwa miasta brzmi: Београд, Beograd [beǒɡrad], starożytna Singidunum, dawna to Białogród, z kolei po węgiersku Nándorfehérvár.

Jak już widać po samym nazewnictwie Belgrad ma wiele oblicz, o których przekonują się podróżnicy przybywający tu nie tylko z Europy, ale i z całego świata.

A jest to jedno z najstarszych miast na terenie Starego Kontynentu. Położenie na styku Wschodu i Zachodu sprawia, że wytworzył się tu niesamowity duch, jakaś niebywała atmosfera, która oczarowuje tym miejscem większość osób, które przekraczają granice Belgradu.

Gdziekolwiek nie zawędrujemy dosłownie doświadczamy skrzyżowania wielu kultur, wpływów, stylów. To coś magicznego i niepowtarzalnego.

Do tego mieszkańcy Belgradu kochają życie, o czym zresztą można się przekonać patrząc na ilość kawiarni i barów, a także osób, które przekraczają ich prób, aby w towarzystwie rodziny i przyjaciół spędzić każdą wolną chwilę. Do tego, stolica Serbii przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom nocnego życia i bogatej oferty kulturalnej.

Jugosłowiańskie Miasto-Bohater

Jugosłowiańskie Miasto-Bohater? A co to w ogóle takiego? Otóż był to tytuł honorowany nadawany miastom. Wszystko zaczęło się w ZSRR. Był 1 maja 1945 roku, kiedy Józef Stalin wydał rozkaz wyróżnienia Leningradu, Odessy, Sewastopolu i Stalingradu za męstwo podczas wielkiej wojny ojczyźnianej. Tym samym miastom tym nadano tytuł „Miasto-Bohater”. Ponadto 8 maja 1965 roku nadano Twierdzy Brzeskiej miano „Twierdzy-Bohatera”.

Tytuł Miasta-Bohatera nadawano również w innych państwach, w tym w Polsce, na Kubie, w Nikaragui, Chorwacji, Abchazji i Doniecku czy w Jugosławii.

To właśnie w tej ostatniej aż 12 miast zyskało go i równocześnie odznaczono je Orderem Bohatera Narodowego. Belgrad „stał się” Miastem-Bohaterem 20 października 1974 roku.

Top atrakcje Belgradu

  • Twierdza Kalemegdan

Jeśli kiedykolwiek spotkałeś kogoś, kto miał przyjemność już być w Belgradzie, na pewno musiał opowiadać o tym miejscu! Zresztą są to atrakcje w jednej wielkiej atrakcji! Mieści się tu także Muzeum Wojskowe i szereg galerii, nie wspominając o najbardziej rozpoznawalnych zabytkach miasta. W Belgradzie wszystkie drogi prowadzą do Kalemegdanu…

Jeden z najlepszych punktów widokowych na Belgrad to fortca, park i miejscówka, z której będziemy mogli podziwiać bajeczny widok na zakole rzek Sawy i Dunaju.

Co więcej, jeśli przybyłeś do miasta w towarzystwie ukochanej osoby, przyjdź z nią tu, aby obejrzeć wschód lub zachód słońca – jedno z najbardziej romantycznych miejsc, jakie można znaleźć w Belgradzie! Gwarantujemy, że na nowo zakochacie się w sobie.

  • Cerkiew Świętego Sawy

Imponująca, monumentalna, górująca nad okolicą – musisz ją zobaczyć!

Zapewne od miejscowych usłyszycie o Hramie Świętego Sawy (serbskie Hram Svetog Save). To jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie i zarazem jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w mieście.

Liczy 79 metrów wysokości, a wzniesiona jest w miejscu, w którym Turcy spalili szczątki Świętego Sawy w 1595 roku.

Wnętrze jest wciąż w budowie, ale to obowiązkowy punkt w trakcie odwiedzin Belgradu!

  • Ulica Skadarlija

Przeglądając zdjęcia Belgradu online lub w albumie kogoś z twojej rodziny lub przyjaciół na pewno widziałeś fotografie przedstawiające fragmenty tej ulicy. Jedna z najbardziej sławnych i chętnie odwiedzanych przez turystów.

Wzdłuż tego sławnego deptaku znajdują się kawiarnie, restauracje i bary, w których dawniej przesiadywali poeci, naukowcy, ale i miejscowa ludność.

Jedno jest pewne, jeśli chcesz zjeść w jednej z najbardziej sławnych knajp w mieści, przyjdź tutaj.

Poza tym miejsce to jest niezwykle wdzięcznym tłem do fotografii z podróży!

  • Ulica Knez Mihaila

Według lokalnego prawa to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków w mieście. Współcześnie do główny deptak Belgradu i popularna strefa handlowa.

Zwiedzając stolicę Serbii na pewno wiele razy wasze szlaki skrzyżują się z tym miejscem. Warto przyjść tu, aby pobuszować w lokalnych sklepach, usiąść na kawę czy zobaczyć żyją mieszkańcy Belgradu.

  • Muzeum Historii Jugosławii

Otwarte w 1996 roku w miejscu dawnego Muzeum Rewolucji Narodów i Narodowości Jugosławi i połączone z Centrum Pamięci „Josip Broz Tito”. Niewątpliwie jedna z najbardziej magnetyzujących atrakcji turystycznych w mieście.

Obecnie w jego skład wchodzi: Muzeum 25 Maja, Dom Kwiatów, mauzoleum Josipa i Jovanki Broz, dawny ogród zimowy z 1975 roku, a także Stare Muzeum.

  • Zemun

To coś w rodzaju miasta w mieście. Belgrad pochłonął Zemun w latach 30. XX wieku, ale jego dawna pozycja jako miasta granicznego Cesarstwa Austriackiego oznacza, że tutejsza atmosfera jest zupełnie inna.

Znajduje się tu także jeden z najlepszych punktów widokowych na okolicę, mianowicie ten ze wzgórza Gardoš i Wieży Millennium.

  • Muzeum Nikoli Tesli

Dziś wielu ludzi dokłada starań, aby jeden z najbardziej genialnych ludzi, którzy kiedykolwiek stąpali po ziemi był znany przeciętnemu człowiekowi. Mowa oczywiście o niesamowitym człowieku, jakim był Nikola Tesla.

W muzeum można zobaczyć wiele jego wynalazków, osobiste przedmioty, a przede wszystkim bliżej przyjrzeć się życiu i pracy jednego z największych ludzi na naszej planecie, co zresztą podkreślał nawet sam Albert Einstein, który zapytany w jednym z wywiadów o to, jak to jest być najmądrzejszym człowiekiem, odrzekł „zapytajcie o to Teslę”.

  • Ada Ciganlija

Ten półwysep i sztucznie utworzony zalew to jedno z ulubionych miejsc do wypoczynku miejscowych, a także miejscówka chętnie odwiedzana przez turystów.

Są tu plaże, obiekty sportowe, wypożyczalnie kajaków, boiska do koszykówki czy tenisa, a także istnieje możliwość skokiów z bungee i paintballa.

Do tego w czasie letnich upałów można orzeźwić się w jednym z tutejszych barów czy kawiarni.

  • Plac Republiki i Teatr Narodowy

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Belgradzie, a także miejsce spotkań mieszkańców stolicy. To tu znajduje się słynny pomnik Obrenovicia (to ten z koniem…).

Poza tym są tu jeszcze inne z najważniejszych budynków i zabytków miasta – Muzeum Narodowe i Teatr Narodowy.